آغاز مرمت کوشک باغ حاجی آباد

 مرمت کوشک باغ حاجی آباد

کوشک باغ حاجی آباد از بناهای تاریخی شهرستان فردوس در محدوده دهستان باغستان واقع گردیده است. این بنا با توجه به سبک معماری و اظهارات شفاهی بزرگان روستای حاجی آباد مربوط به دوره قاجاریه می باشد که در دوره پهلوی اول تعمیرات و الحاقاتی شامل طبقه اول بنا در آن صورت گرفته است.

مصالح بکار رفته در طبقه همکف خشت خام و ملات گل و قاب های گچی به شیوه بناهای اواسط تا اواخر دوره قاجاریه می باشد و مصالح بکار رفته در طبقه اول بنا آجرهای مربع شکل ۲۰*۲۰ سانتی متر که بصورت نماکاری در بنا اجرا شده است و مربوط به دوره پهلوی اول می باشد. با توجه به قرارگیری این بنا در میان باغ های روستای حاجی آباد به کوشک باغ حاجی آباد مشهور گردیده است.

از محل اعتبارات سال ۱۳۹۳ میراث فرهنگی شهرستان فردوس مرمت این بنای ارزشمند در دستور کار قرار گرفت . در این راستا آواربرداری از فضای حیاط اندرونی بنا اجرا گردید و این کار تا رسیدن به کف اصلی حیاط و ایوان ادامه پیدا کرد.

قسمتی از پوشش های طبقه اول بنا که بر اثر گذشت زمان دچار آسیب شده بود بعد از استحکام بخشی لازم و با رعایت شاخص های اصالت بنا مرمت و بازسازی گردید.

نجفیان سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس افزود در صورت انجام سایر هماهنگی دستگاههای اجرائی، دهیاری و شورای روستا و همچنین استمرار مالکین و اهالی روستا، بازسازی سایر بخش های تخریب شده بنا ، استحکام بخشی و جداره سازی بنا در سال های آینده نیز استمرار دارد.

New Picture (4)

0

گذاشتن پیام